Tiyatroya gönül veren genç okuyucularımız! Bu yazı tam size göre. Tiyatro oyuncusu mu olmak istiyorsunuz? Peki ama bunun için neler yapmalısınız?

Tiyatro Oyuncusu Kendini Sürekli Geliştirmelidir

Tiyatroculuk başka bir deyişle tiyatro oyunculuğu sinema ve dizi oyunculuklarından farklıdır. Tiyatroda canlı performans söz konusudur ve seyirciyle etkileşim üst seviyededir.

Tiyatro oyuncusu olmak isteyen kişi için eğitim olmazsa olmazdır. Ayrıca bu eğitimin yanında iyi bir edebiyat bilgisinin de olması gerekmektedir.

Tiyatrocu olabilmek için öncelikli olarak güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü okuyup ardından konservatuara gitmek gerekir. Güzel sanatlar liseleri ve üniversitede devlet konservatuarı bölümleri mülakatla öğrenci almaktadır.

Bunların yanında, lise ve üniversitede tiyatro üzerine eğitim almamış olsanız dahi daha sonradan gideceğiniz tiyatro kursları ile de tiyatro kariyerinize başlayabilirsiniz.

İyi bir tiyatrocu olmak istiyorsanız, öncelikle tiyatroyu iyi anlamalı ve birçok tiyatro eserini takip etmelisiniz. Daha sonra kendinizi bu yönde sürekli geliştirmeli, devamlı pratik yapmalısınız. Oyunculuk üzerine kitaplar okumalısınız. Tiyatrocunun işi insan ve içinde bulunduğu toplumdur. Sadece edebiyat okumaları değil, sosyoloji, psikoloji ve felsefe konularında okuduğunuz her şey, öğrendiğiniz her bilgi sahnede oyununuza yansıyacaktır.

Bulduğunuz her fırsatta oyunculuğunuzu sergilemelisiniz. Sahneye çıkmaktan kesinlikle çekinmemelisiniz. Derste hoca bir soru mu sordu? Cevabı biliyorsanız, parmağınızı kaldırıp hızlıca cevabı mırıldanmak yerine, kendinize güvenli şekilde ayağa kalkın. Sadece hocanın belli belirsiz yüzüne ya da yerlere veya duvarlara bakarak değil, hocanın gözünün içine bakarak cevabı tane tane söyleyin. Hatta biraz da sınıfa hitap edin. En az üç kişiyle kısa göz teması kurarak cevabınızı verin. İşte bu basit soru-cevap bile oyunculuğunuzu sergilemek ve geliştirmek için bir fırsat olacaktır size.

Ünlü oyunculara bakarsanız pek azının liseden başlayarak tutarlı şekilde devamlı tiyatro eğitimi alarak bulundukları yerlere geldiklerini göreceksiniz. Başka alanlarda eğitim alıyorsanız da tiyatro hep hayatınızda olsun.

Eğer tiyatro bölümü okumayan ancak başka bir bölümde okuyan öğrenci iseniz ve tiyatrocu olmak istiyorsanız, mutlaka bir tiyatro kulübüne üye olmalı, okulunuzda tiyatro etkinlikleri düzenleyerek arkadaşlarınız önünde sahne almalısınız. Unutmamalısınız ki tiyatro oyunculuğu iyi bir ezber yeteneği gerektirir. Bu yeteneğiniz ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar çok artar.

Ayrıca düzgün bir diksiyon ve kendine güven oyunculuğun olmazsa olmaz şartlarındandır. Eğer diksiyonunuzu yeterli bulmuyorsanız, bir etkili konuşma ve diksiyon kursuna giderek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Tiyatrocu olabilmeniz için herhangi bir yaş ya da fiziki görünüş kriteri yoktur. 7 den 70 e herkes tiyatrocu olabilir. Önemli olan verilen rolü hakkıyla oynayabilmek ve seyirciye o duyguyu geçirebilmektir.

Kendinizi belli bir ölçüde geliştirdikten sonra, eğitim durumunuza göre ister devlet tiyatrolarında ister özel tiyatrolarda tiyatro oyuncusu olabilirsiniz.

Devlet Tiyatrolarında birçok tecrübeli ve yetenekli oyuncular bulunmaktadır. Bu oyuncularla aynı sahneyi paylaşabilmek size tarif edilemez deneyimler kazandıracaktır. Devlet tiyatroları belli dönemlerde kadrolu oyuncu alımı yapmaktadır. Devlet tiyatrolarında kadrolu oyuncu olabilmeniz için herhangi bir üniversitenin devlet konservatuarı bölümünden mezun olmanız ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Tiyatroları’nın açmış olduğu sınavları başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir. Ancak Devlet Tiyatroları adı üstünde bir devlet kurumu olduğu için oyuncu alımları çok sık yapılmamakta, yapıldığında da kazanmak gerçekten çok zor olmaktadır.

Yine de Devlet Tiyatrolarında oyuncu olabilirsiniz. Kadrolar yetersiz geldiğinden Devlet Tiyatrolarınca dönemlik, sezonluk oyuncu alımı yapılabilmektedir. Bu alımları takip ederek başvurabilir ya da çevrenizdeki Devlet Tiyatrolarına hazırladığınız özgeçmişinizi bırakarak, ihtiyaç olduğunda çağırılma şansına sahip olabilirsiniz.

Devlet Tiyatroları dışında birçok özel tiyatro da vardır. Bu tiyatrolar oyuncu ihtiyaçları olduğunda çeşitli mülakatlar ve sınavlar düzenlerler. Devlet Tiyatrolarında olduğu gibi özel tiyatrolara da özgeçmişinizi bırakmak faydanıza olacaktır.

İyi bir tiyatrocu olabilmeniz için tüm hayatınızı buna göre planlamanız gerekmekte, kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Unutmayın bir şeyi gerçekten istiyorsanız, onun için çok iyi çalışmalısınız ve büyük emek göstermelisiniz. Emeklerinizin karşılığı elbet bir gün yerini bulacaktır. Tiyatro oyunculuğu da böyle bir şeydir. Ne kadar çok emek verir, tiyatrocu olma hedefinde bıkmadan usanmadan yürürseniz, en sonunda hayallerinize ulaşırsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here