Şehir Tiyatroları

Şehir tiyatrolarının geçmişi 1914 yılı Osmanlı Devletine dayanır. O yıllarda ismi ise Darülbedayi. Şehir tiyatrolarının günümüze kadar devam etmesi ve önemini hiç yitirmemesinin sebebini sağlam temel ile kurulmuş olmasına bağlayabiliriz. Tiyatroların yaşam kaynağı kültür ve sanat sevenlerdir. Eğer Türk toplumu olarak gereken özeni göstermemiş olsaydık bir asır boyunca Şehir tiyatroları canlılığını koruyamazdı. Sanat dallarından dinamik kalmayı başarabilen en önemli çalışmalar içerisinde yer alır tiyatrolar. Yaygın olması nedeniyle, sanatla çok ilgisi olmayan kişilerce bile izlenebilir.

Tiyatro oyunlarının her birinde harcanılmış pek çok emek vardır. Bu nedenle izleyeceğimiz oyunun biletinin bize çok pahalıya mal olmasını bekleriz. Öyle de düşünürüz çoğu zaman. İşte bu yargıyı kıran bir kaç yerden bir tanesidir şehir tiyatroları. Hem ucuza bilet bulabilir hem de kaliteli bir oyun seyredebilirsiniz. Monoton hayatınızdan sıkılıp farklı bir şey yapmak istediğinizde ilk aklınıza gelebilecek etkinliklerden bir tanesidir.

Şehir tiyatroları genelde büyükşehirlerde mevcuttur. Bu yüzden ilçede yaşıyorsanız ve bulunduğunuz yerde tiyatro yoksa ve tiyatroyu seviyorsanız bir şehir merkezine yolunuz düştüğünde yapabileceğiniz güzel bir eğlence aktivitesidir. Ancak şehir tiyatrolarının bilet fiyatlarının ucuz olmasından dolayı oluşan rağbet beraberinde anında bilet bulma fırsatını olumsuz etkilemektedir. Eğer şansınız varsa istediğiniz saate ve güne bilet bulabilirsiniz. İnternet sitelerinden online olarak istediğiniz koltuğa alıp biletinizi satın alabilirsiniz. Ancak oyun başlamadan en geç 15 dakika önce biletinizin çıktısını bizzat tiyatro salonundan almanız gerekmektedir. Zaten siz gitmeden onlar sizi düşünüp çıktıları alırlar. Gittiğinizde vakit kaybetmeden direk alıp oyuna geçebilirsiniz. Bu kadar ucuz fiyata hem kaliteli hizmet hem kültür hem de mutluluk satın almış olursunuz.

Şehir tiyatrolarında yılın her anı tiyatro izlemeniz mümkün değildir yaz ve kış sezonu gibi belirli sezonlarda izlemeniz mümkündür. Sezon başladığında belirli oyunlar yaklaşık bir ay boyunca günün faklı saatlerinde, haftanın farklı günlerinde sahnelenmektedir. Yani izlemek istediğiniz bir oyunu pazartesi günü bilet tükendiği için alamadınız diyelim ertesi gün bilet alabildiğiniz takdirde izleyebilirsiniz. Ancak 1 ay sonra bulmanız mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra biletlerin çabuk tükenmesinin önüne geçmek için ise sezonları takip edip bir ay öncesinden biletinizi almalısınız. Bilet bulmak o kadar da zor değildir. Ancak tiyatro oyununu izlemek, belirli koltuklarda çok daha güzeldir. Tiyatro izlerken oyuncuyu yakından gözlemlemek düz açıdan görebilmek mimiklerini kaçırmamanız anlamına gelir ve bu da tiyatronun olmazsa olmazlarındandır.

Şehir tiyatrolarında biletin bedeli 4,5 lira civarındadır. Her bütçeden insan rahatlıkla izleyebilsin diye var olmuşlardır. Fiyatın ucuz olması tiyatro oyununun kalitesi bakımından sizi kesinlikle yanıltmasın. Çünkü şehir tiyatrolarında ucuz fiyata hem kaliteli hem her yaşa her kesime oyun bulmak mümkündür. Tiyatro yaşaması için gerekli kanı seyirciden aldığı için, şehir tiyatroları seyirciyi bu konuda el üstünde tutmuştur ki daha nice asırlara kadar varlığını sürdürebilsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here