Devlet Konservatuarları genel olarak müzik ve sahne sanatları olmak üzere iki bölüme ayrılır. Müzik Bölümü; Yaylı Çalgılar, Piyano, Orkestra Şefliği gibi ana sanat dallarına ayrılırken, Sahne Sanatları da Opera, Tiyatro ve Bale Ana Sanat Dallarından oluşmaktadır. Devlet Konservatuarı Tiyatro Ana Sanat Dalı altında eğitim almak istiyorsanız, YGS’den belli bir puana ve üniversitelerin Devlet Konservatuarı bölümlerince yapılan yetenek sınavlarını geçmiş olmaya ihtiyacınız bulunmaktadır. Genel olarak Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü seçmeleri tüm okullarda birbirine benzer sınav sistemi ile yapılmaktadır. Öncelikle YGS’den 200 civarı bir puan almanız, devamında genelde 2 aşamadan oluşan ve tiyatro alanında tecrübeli hocalarca yapılan yetenek sınavlarından geçmeniz gerekir. Birbiri ile çakışmadığı sürece birden fazla üniversitenin devlet konservatuarı bölümlerine başvurabilirsiniz. Bu bölümlere genelde az kontenjan ayrılır ve çok sayıda öğrenci başvuru yapar.

Hangi Üniversitelerde Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü Var?

Devlet Konservatuarı bölümleri her üniversitede bulunmamaktadır. Aşağıda Devlet Konservatuarı tiyatro bölümüne sahip belli başlı üniversiteler yer almaktadır.

Mimar Sinan Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

Ankara Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi

Uludağ Üniversitesi

Erzurum Atatürk Üniversitesi

Süleyman Demirel Üniversitesi

Başvurular Nasıl Yapılır?

YGS sınavında yeterli puanı aldıktan sonra genelde Temmuz-Ağustos aylarında Devlet Konservatuarı olan üniversitelerce internet sitelerinde başvuru kılavuzları yayınlanır. Bu kılavuzları dikkatli okumanız gerekmektedir. Çünkü bu kılavuzlarda yetenek sınavlarında ne sorulacağı, hangi tiratların, oyun parçalarının ezberlenerek gelinmesi gerektiği yazar. Daha sonrasında internet üzerinden bilgilerinizi girerek başvurunuzu yapar ve sınav tarihini beklemeye başlarsınız. Yetenek sınavları gerçekten zor sınavlardır. Sınavı çok ciddiye almalı ve iyi bir hazırlık yapmadan sınava girmemelisiniz. Sınav tarihini beklerken kılavuzda yer alan tiratlara ve oyunlara çok iyi çalışmalı, sık sık tekrar etmelisiniz. Bunların yanında sizden, kendinizin belirlediği bir oyun parçası ya da şiiri seslendirmeniz de istenebilir. Bu sebeple kendiniz için de çeşitli eserler seçerek, onlar için de çalışmanız gerekir. Sınav tarihi geldiğinde öncelikle yetenek sınavının ilk aşamasına girersiniz. İlk aşama bazı üniversitelerde birden fazla aşamadan oluşan yetenek sınavı olarak da yapılabilir. Ancak genelde tek sınavdan oluşur. Burada genel yetenekleriniz ölçülür. Birkaç tirat ve oyun parçası seslendirirsiniz. Bu aşamada kendinize güveniniz tam olmalı ve jüriyi etkileyebilmelisiniz. Çünkü elemelerin çoğunluğu bu aşamada yapılır. Unutmamalısınız ki ilk intiba çok önemlidir. İlk aşamayı geçtikten sonra sıra ikinci aşamaya gelir. Bu aşama aynı gün yapılabileceği gibi bir kaç gün sonraya da gün verilebilir. Genel olarak mülakat aşamasıdır. Sizi daha iyi tanımak için sorular sorarlar. Yine bir kaç eseri oynamanız istenebilir. Burada da jüriyi etkilemeyi başarabilirseniz, bu aşamanın üstesinden gelmiş olursunuz ve mutlu sona ulaşır, Devlet Konservatuarını kazanırsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here