Oyuncu olmak için Devlet Konservatuarına gidebileceğiniz gibi, özel üniversitelerin konservatuar bölümlerini de tercih edebilirsiniz. Son yıllarda özel konservatuarlarda bir artış söz konusudur. Oyuncu olmak isteyen birçok öğrenci Devlet Konservatuarını kazanmanın zor olması ve özel okullarının imkânlarının daha fazla olması sebebiyle Özel Üniversitelerin konservatuar bölümlerine gitmektedirler.

Konservatuarı Olan Özel Üniversiteler

Çoğu özel ve vakıf üniversitesinde konservatuar bölümü bulunmaktadır. Bunların önde gelenleri aşağıda listelenmiştir.

Kadir Has Üniversitesi

Okan Üniversitesi

Beykent Üniversitesi

Başkent Üniversitesi

Haliç Üniversitesi

Yeditepe Üniversitesi

Maltepe Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi

Giriş Koşulları Nelerdir?

Özel Üniversitelerin konservatuarına giriş koşulları, Devlet Konservatuarına giriş koşullarına benzer, aynı şekilde YGS’den belli bir puan almanız ve yetenek sınavlarını geçmeniz gerekir. Yetenek sınavları genelde iki aşamalı olur. İlk aşamada teatral yeteneğiniz ölçülür. Sizden bir kaç oyun parçası ve/veya şiiri seslendirmeniz istenir. İkinci aşama mülakat aşamasıdır. Sizi daha iyi tanımaya çalışırlar. İki aşamayı da geçerseniz, konservatuarda eğitim görmeye hak kazanırsınız.

Özel üniversitelerdeki kontenjanlar çok daha fazla ve yetenek sınavları Devlet Konservatuarı yetenek sınavlarına nazaran çok daha kolaydır. Bu sebeple elenme olasılığınız oldukça düşüktür.  Bunun başlıca nedeni özel üniversitelerin ücret karşılığı eğitim vermesidir. Ne kadar çok öğrenci alabilirlerse, onlar için o kadar karlı olur. Yine de yetenek sınavlarını hafife almayınız. Çünkü yetenek sınavlarında iyi sonuçlar almanız, burs alabilme ihtimalinizi yükseltmektedir.

Ayrıca, özel üniversiteler, ücret karşılığı eğitim verdikleri için üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte belli bir miktar parayı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Özel Konservatuar Eğitim Fiyatları

Eğer hiç burs alamamışsanız, özel üniversite fiyatları oldukça yüksektir. Yıllık ortalama ücretler 20.000- 50.000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Bu nedenle YGS ve yetenek sınavlarında iyi sonuçlar elde ederek, bu ücretleri düşürmek faydanıza olacaktır. Aşağıda belli başlı üniversitelerin yıllık eğitim fiyatları yer almaktadır. Bu fiyatlar burssuz fiyatlar olup, burs kazanmanız durumunda sıralamanıza göre % 25 – % 50 – % 75 – % 100 oranlarında fiyatları düşmektedir.

Kadir Has Üniversitesi: 38.113 Türk Lirası + KDV

Okan Üniversitesi: 27.500 Türk Lirası + KDV

Beykent Üniversitesi: 25.000 Türk Lirası + KDV

Başkent Üniversitesi: 24.500 Türk Lirası + KDV

Haliç Üniversitesi: 20.000 Türk Lirası + KDV

Yeditepe Üniversitesi: 28.000 Türk Lirası + KDV

Maltepe Üniversitesi: 26.500 Türk Lirası + KDV

Sabancı Üniversitesi: 49.000 Türk Lirası + KDV

Özel üniversitelerin eğitim kalitesi değişkendir. Kimi üniversitenin birinci önceliği sadece paradır, eğitime ve öğretime gerekli önemi vermezler. Bazıları ise gerçekten bu işte iyidir. Kaliteli eğitim için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Bu nedenle okumak istediğiniz özel üniversiteleri çok iyi araştırmanız gerekmektedir. Size tavsiyemiz her üniversiteye gidip öncesinde incelemeniz, kampüsü görmeniz ve oradaki öğrencilerle konuşmanız. Hatırı sayılır paralar ödeyeceğiniz bu kurumlarda eğitim hayatınıza başlamadan önce detaylı incelemeler yapmanız, ilerde pişmanlık yaşamamanız açısından çok önemlidir.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here