Eğer tiyatrocu olmak istiyorsanız, öncelikle şuna karar vermelisiniz. Devlet Tiyatrolarında kadrolu bir devlet tiyatro oyuncusu mu olmak istiyorsunuz ya da herhangi bir özel tiyatroda oyuncu mu olmak istiyorsunuz?

Devlet Tiyatrolarında kadrolu oyuncu olabilmenin tek yolu üniversitelerin Devlet Konservatuarı bölümlerinden mezun olmaktan geçiyor. Bu nedenle henüz üniversiteye başlamadıysanız önceliğiniz, bir Devlet Konservatuarı bölümünü kazanabilmek olmalı.

Devlet Konservatuarı bölümüne girebilme şansınız kalmadıysa ya da gitmek istemiyorsanız; özel üniversitelerde de konservatuar bölümleri yer almaktadır. Bunların dışında çeşitli tiyatro kurslarından da faydalanabilirsiniz. Öğrenmenin yaşı yoktur. İmkânlarınız dâhilinde bir yol seçerek tiyatrocu olabilmek için eğitim almaya başlayabilirsiniz.

Tiyatro bir sahne sanatıdır ve kendinizi birçok yönden geliştirmenizi gerektirir. Genel olarak oyunculuk eğitimi şu başlıklar altında verilir.

Ses Eğitimi

Diksiyon

Fonetik

Boğumlama

Doğaçlama

Beden Dili, Jest ve Mimik Geliştirme

Hareket

Nefes Eğitimi

Oyunculukta Rol Yapabilme Eğitimi

Sahne Eğitimi

Uygulamalı Oyunculuk ve Performans Eğitimleri

Bu eğitimler dışında dünya edebiyatından Türk Dili Edebiyatına kadar da birçok edebiyat ve sanat dalı hakkında eğitimler verilir. Tiyatroculuk tamamen kendinizi geliştirmeye dayalı bir meslek olduğundan, aldığınız derslerle yetinmemeli sürekli yeni şeyler okumalı ve tekrarlar yapmalısınız.

Eğer bir devlet konservatuarı tiyatro bölümü bitirmemiş, ya da tiyatro ile ilgili herhangi bir eğitim almamış, sonradan tiyatroya merak salmış biri iseniz, yine de tiyatrocu olabilirsiniz. Bu hayalinize ulaşabilmek için tiyatro kurslarına gidebilirsiniz. Günümüzde ücretli ya da ücretsiz birçok tiyatro kursu ve tiyatro okulları bulunmaktadır.

Büyük şehirlerde yer alan halk eğitim merkezlerinin hemen hemen hepsinde ücretsiz tiyatro kursları ya da buna benzer yaratıcı drama kursları bulunmaktadır. Kursların olup olmadığı ya da ne zaman açılacağı konusunda bilgi almak istiyorsanız, yaşadığınız şehirde bulunan halk eğitim merkezine gidebilir, ya da internet sitelerinden takip edebilirsiniz. Bu kurslarda genel olarak çok detaylı ve iyi bir tiyatro eğitimi verilmez. Ancak ücretsiz olması sebebiyle bir yerden başlamanız için iyi bir alternatiftir.

Halk eğitim merkezlerinde açılan kurslar haricinde birçok özel kurs ve deneyimli tiyatro oyuncuları tarafından açılan tiyatro okulları da bulunmaktadır. Bu okullara ve kurslara giderek iyi ve kaliteli bir tiyatro eğitimi alabilirsiniz.

Tiyatroculuk Eğitimi Veren Özel Tiyatro Okulları Hangileridir?

Birçok özel tiyatro okulu bulunmaktadır. Başlıca özel tiyatro okulları aşağıda yer almaktadır.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi

Sadri Alışık Kültür Merkezi

35 Buçuk Akademi

Gri Sahne

Tiyatroculuk ciddiye almanız gereken bir meslektir. Her meslekte olduğu gibi tiyatroculukta da iyi bir yerlere gelmek istiyorsanız, çok çalışmanız, gerekli eğitimleri almanız ve kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekir. Eğer bu yola baş koyduysanız, tiyatro eğitimini nerden nasıl aldığınız önemli değildir. Önemli olan aldığınız eğitimleri, kazandığınız yeteneklerinizi nasıl uygulamaya geçirdiğinizdir. Her şey istemekle başlar. Bir kere başladığınız zaman, eğer devamını getirebilirseniz, emin olun ki ilerde mutlaka iyi bir yerlere geleceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here