Tiyatro, seyirci ile etkileşimin üst seviyede olduğu en önemli ve en eski sahne sanatıdır.   Tiyatronun tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Eski çağlardan beri farklı medeniyetleri etkilemiştir. Hatta çoğu oyun geçmişten günümüze kadar gelebilmiştir. Örneğin William Shakespeare tarafından yazılan Romeo ve Juliet adlı eser 16’ncı yüzyılın sonlarında yazılmış ve günümüzde hala sahnelenmektedir.

Tiyatro, son yıllarda tahtını sinemaya kaptırmış gibi görünse de hala en önemli sanat dallarından biridir. Tiyatronun önemini nesillerdir kaybetmemesinin sebebi izleyicilerin sahnedeki oyuncularla bütünleşebilmesidir. Seyirciler oyunlara dâhil olabileceği gibi, oyuncular da enerjisini seyircilere aktarabilmektedir. Ayrıca bir tiyatro eserini birden fazla kez izleyebilir, her seferinde yeni şeyler keşfedebilirsiniz. Bu da tiyatronun ne kadar büyüleyici bir sahne sanatının olduğunun göstergesidir.

Toplumumuzda bu kadar önemi olan tiyatro eserine verilen emek dâhilinde paha biçmek her ne kadar imkânsız olsa da, seyirci açısından ucuza mal olan oyun her zaman mutluluk sebebidir. Özellikle dar gelirli bir aile, çocuğunu tiyatroya ulaştırma şansına sahip olur.

Günümüzde en ucuz tiyatroyu Devlet Tiyatroları’nda izleyebilirsiniz. Fiyatı hem şehir tiyatrolarına göre hem de özel tiyatrolara göre oldukça düşüktür. Her kesimden insan, tiyatro izleme şansı yakalayabilmektedir. Sanata pahalıdır gözüyle bakan birçok insanının bu algısını kıran Devlet Tiyatrolarının, devletin de bütçesine belli bir miktar katkısının olduğu aşikârdır.

Tiyatrolarla büyük şehirlerde oldukça sık karşılaşılırken küçük şehirlerde ve ülkenin doğu kesimlerinde daha az karşılaşılır. Bu sebeple devlet tiyatrolarının bu bölgelerdeki varlığı daha çok önem taşımaktadır. Kültür bakımından büyük önemi olan devlet tiyatrolarına ucuz biletle ulaşabilmeleri sağlanmaktadır.

Devlet tiyatroları, bilet fiyatlarının aşırı düşük olması sebebiyle her ne kadar özel tiyatrolar tarafından, sevilmese de bunca verginin, geçim derdinin, ödemenin yorduğu insanlar tarafından sevilmektedir. Ceplerinden az para çıkışı onları bu alanda bari olsun rahatlatmaktadır. Örneğin çok çocuklu bir aile, el ele, hiç düşünmeden tiyatroya hep birlikte gidebilmektedir. Siz de, hayatında daha önce hiç tiyatroya gitmemiş insanların, devlet tiyatrolarında, oyunların ucuz olduğunu öğrendiğinde koşarak gittiğine şahit olmuşsunuzdur. Gerçekten de Devlet Tiyatroları’ndaki bilet fiyatı 2 ekmek fiyatıyla aynıdır. Bu yüzden iki ekmek eksik yiyip hem sağlığınıza dikkat edip hem de hayatınız boyunca unutmayacağınız bir oyun izleyebilirsiniz. Devlet tiyatrolarındaki oyunların, kalite bakımından özel tiyatrolardan hiçbir farkı yoktur, üstelik devlet kontrolünde olmasına rağmen.

Devlet Tiyatroları’nda ucuz tiyatro izlemenin daha da ucuz yolu öğrenci olmanızdan geçmektedir. Öğrenciler de ceplerini düşünmek zorunda olan, başka bir kesimdir. Onlar bütün sıkıntı, stresin arasında güzel bir molaya, ucuza tiyatro sayesinde ulaşabilirler. Öğrencilere uygulanan indirimse yüzde 10 ile yüzde 30 arası değişmektedir. Fiyatın düşük olması kalitesiz olduğu anlamına asla gelmez. İnsan doğası gereği, ucuz tiyatro baldan tatlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here