Tiyatronun kökeni milattan öncelere kadar dayanır. En önemli sanat dallarından biridir. Seyirci ile etkileşimi fazla olduğundan her zaman takip edilen bir etkinlik olmuştur. 7’den 70’e her kesime hitap etmektedir. Ailenizle birlikte tiyatroya gitmek, yapılabilecek en güzel aktivitelerden biridir.  Eğer siz de tiyatro izlemek istiyorsanız, günümüzde bunun için birçok imkân bulunmaktadır. En başta ve en ucuz olmak üzere Devlet Tiyatrolarına gidebilirsiniz. Bunun dışında özel tiyatrolar ve şehir tiyatrolarında da güzel oyunlar sergilenmektedir. Ayrıca tiyatro izlemek istiyorsanız bir seçeneğiniz daha bulunmaktadır. Üniversitelerde hobi amaçlı öğrenciler tarafından kurulan birçok tiyatro topluluğu bulunmaktadır. Belirli zamanlarda bu topluluklarca oyunlar sergilenmektedir. Bu tiyatrolarda oyunlarda biletler çoğu zaman ücretsiz ya da çok cüzi ücretlerle satılmaktadır.

Tiyatro toplulukları öğrencilerin kolektif olarak bir araya geldiği, amatör ruhla ama profesyonel bir disiplinle oyunlar sergiledikleri, hem tiyatro oyunculuğunu öğrendikleri hem de yeni başlayan arkadaşlarına tiyatro hakkında öğrendiklerini öğretebildikleri, aynı zamanda üniversitelerin en faal topluluklarındandır. Bu topluluklara her bölümden öğrenci katılabilmektedir. Aynı zamanda katılan öğrenciler için iyi bir sosyal aktivite olmaktadır. Ayrıca içlerindeki oyunculuk yeteneğini keşfetmelerini sağlamaktadır.

Tiyatro Topluluklarının Oyunlarından Nasıl Haberdar Olabilirim?

Oyunların yeri ve zamanı değişmektedir. Bu nedenle en mantıklısı, oyunlar hakkında haberdar olabilmek için, şehrinizdeki üniversitelerin sitelerini takip etmeli, ayrıca tiyatro topluluklarına ait Facebook, Twitter, Instagram sayfalarının da takipçisi olmalısınız. Bu şekilde yeni bir oyun çıktığında haberiniz olabilmektedir.

Genelde tiyatro topluluklarının sergilediği oyunlar kendi üniversitelerinin öğrencilerine yöneliktir. Bu nedenle Biletix, Biletiva gibi yerlerden biletlerini bulamayabilirsiniz. Yeni bir oyun olduğu zaman üniversitenin çeşitli yerlerine, kafeteryaya, kütüphaneye afiş asılır. Bu afişten bilet, yer zaman bilgilerini alabilirsiniz. Biletler, genelde üniversitenin kendi öğrencileri için ya bedavadır ya da indirimli bir fiyattan satılmaktadır.

Ayrıca eğer tiyatro topluluğuna üye olursanız hem kendinizi oyunculuk yönünden geliştirebilir,  hem de birçok oyunu bedavaya izleyebilirsiniz. Hatta o oyunlarda tiyatro oyuncusu olarak da yer alabilirsiniz.

Hangi Üniversitelerin Tiyatro Topluluğu Var?

Birçok üniversitenin tiyatro topluluğu bulunmaktadır. Hemen hemen hepsinin bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Kısa bir internet araması ile bunlara ulaşabilirsiniz.

Tiyatro topluluklarından sergilenen oyunlardaki performanslar elbette, bir devlet tiyatrosunda ya da şehir tiyatrosunda usta oyuncular tarafından sahnelenen oyunlardaki gibi kaliteli değildir. Ancak genç yetenekleri keşfedilmek, onların ilk kez oyun sahneleme heyecanını görebilmek de ayrı bir zevktir. Ayrıca, aldığınız biletler ile gençlerin eğitimlerine de katkıda bulunmuş oluyorsunuz.

Evet, daha önce de değindiğimiz üzere tiyatro izlemenin birçok yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri de üniversitelerin tiyatro topluluklarının sahnelediği oyunları izlemektir. Bu oyunlara giderek hem ucuza güzel bir oyun izlemiş olursunuz; hem de gençlerin oyunculuk yeteneklerini geliştirmelerinin önünü açmış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here