Tek kişilik tiyatro oyunları, var olan bir metni tek kişinin mimik ve jestleriyle canlandırmasıdır. Tek kişilik oyunlara monolog ya da tirat da denilmektedir. Tek kişilik tiyatronun ülkemizdeki ilk örneği Nikolay Gogol’un 1965 yılında sahneye uyarlandığı Bir Delinin Hatıra Defteri adlı unutulmaz eseridir. Bu eser günümüzde de sergilenmeye devam etmektedir. Oyuncu sahnede tek başına bir bütün oluşturur. Metni uzun bir şekilde okur. Ancak bu okuma tekdüze bir ezberden ibaret değildir. Oyuncu canlandırdığı karakterin bütün özelliklerini boylu boyunca sahiplenmek ile yükümlüdür. Zira bu oyunu ekip arkadaşlarıyla değil tek başına sürdürmek zorundadır. Kendi kendine bu işi yaparken başarılı olmasının koşulu ise tirada defalarca çalışıp prova yapıp tamamen kontrol altında tutabilmesinden geçmektedir.

Her tiyatro oyunu gibi Tek kişilik tiyatro oyununda da güçlü bir hafıza gerekmektedir. Oyuncu çalışmalarına başlarken metnin tamamını bir kaç kez okur. Bu okumanın kaç kez olması gerektiğini kişinin hafızası belirlemektedir. Ancak az çalışma ve yeterince emek verilmemesi sonucu izlemeye değer bir eserden bile olumsuz sonuçlar alabiliriz. Seyircilerin beklentilerini karşılayabilmek için uzun çalışmalar ve provalar yapmak gerekir. Tiyatro ile senelerce uğraşmış oyuncular bile 2-3 ay prova yapıyorsa oyun öncesi hazırlığın öneminin ne kadar büyük olduğunu kestirebiliriz.

Tek kişilik tiyatro oyuncusunun başarılı olabilmesi için doğuştan gelen yeteneğin yanı sıra çalışma ve kendini geliştirmesi gerekmektedir. Tek kişilik tiyatro oyuncusunun sesini çok iyi kullanması gerekmektedir. Ses tonunun beraberinde vurguları da çok iyi ve yerinde uygulaması gerekmektedir. Çünkü bu oyunlarda oyuncular bir hikâyeyi bir karakteri canlanırken seyirciye o anı ve kişiyi yaşatabilmelidir. Yoksa seyircinin oyunu izlemek için tiyatroya gitmesine de gerek yoktur. Hazır metni okuma bilen herkes okuyabilir. Bu yüzden Tek kişilik tiyatro oyuncusunun metni canlandırırken seyircilerin hayal dünyasına dokunması gerekmektedir. Örneğin aldatılmış bir kadından söz ederken gülmemesi gerekir çünkü kendisi o karaktere bürünür ve izleyiciyi olay örgüsünün içine çeker.

Tek kişilik tiyatro oyunun inandırıcı olması en önemli kriterlerden bir tanesidir. Sahne dekorunda mümkün olduğunca gerçek eşyaların kullanılması oldukça önemlidir. Oyuncu bir bebeği anlatırken elinde biberon var gibi yapması yerine gerçek bir biberon alması oyunun realist olması açısından derin bir yer tutmaktadır. Görsellik her alanda büyük önem taşımaktadır.

Ülkemizde Tek kişilik tiyatro oyunu, diğer tiyatro oyunları kadar bilinmez hatta daha önce ismini duymayan şu an sorulsa ne olduğunu bilmeyecek birçok insan vardır. Nitekim tek kişilik tiyatro oyunu da diğer oyunlar gibi çok değerli bir sanat eseridir. Ancak yaygınlaştırılmalıdır. Bunun için ilkokullarda monolog uygulamaları yapılmaktadır. Tek kişilik tiyatro oyunu görmeyen kalbimize, duymayan gözlerimize, tat almayan kulaklarımıza dokunur, oyuncu ise bir kitabı okuduğunuzda zihninizde canlandırdığınız her şeydir. Tek kişilik tiyatro oyunu, ayağı kırılmış bir seyircinin metin üzerinde yürürken kullandığı koltuk değneğidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here