Manken olabilmek için genel olarak iyi bir fiziğe sahip olmak gerekir. Mankenler, podyumdan, ürün tanıtımlarına, stantlardan özel gösterilere kadar birçok yerde çalışırlar.  Sürekli insanlarla etkileşim içerisindelerdir ve bir nevi insan toplulukları karşısında sahneye çıkmaktadırlar. Bu yönüyle, tiyatro ya da oyunculuk için bir avantajları olduğu söylenebilir. Ayrıca fiziki bir güzelliğe ve de karizmaya sahip oldukları için insanları kolayca etkileyebilirler. Bu da kim ne dersin desin oyunculuk için büyük bir artıdır. Zaten günümüzde birçok oyuncu mankenlikten geçmedir.

Ancak, burada dikkat edilmesi çok önemli bir nokta bulunmaktadır. Yalnızca manken olmak, oyuncu olmanız için yeterli değildir. İyi bir eğitim almadan kolayca oyuncu olabilmek gibi bir şey söz konusu değildir. Manken olmanın tabii ki bir kaç avantajı bulunmaktadır. İyi bir tiyatro eğitimi ile birleştirildiğinde ancak bu avantajların faydası görülebilir.

Oyuncu Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almalıyım?

Son yıllarda sayısı artmakla birlikte birçok tiyatro okulu ve kurs bulunmaktadır. Bu kurslara/ okullara kayıt yaptırarak oyunculuk eğitiminize başlayabilirsiniz. Oyunculuk eğitimi kolay değildir. Büyük emek vermeniz ve çalışmanız gerekir. İyi bir ezber yeteneğine ve kendine güven duygusuna sahip olmanız da önemlidir. Mankenlik kariyerine sahip kişiler genel olarak kendine güven duygusuna sahiptirler. Bu da oyunculuk için olmazsa olmazdır.

Eğitiminizi aldıktan sonra belli bir ücret almayacak olsanız dahi tecrübenizin artması maksadıyla, rolün büyüklüğüne küçüklüğüne bakmadan, fırsat bulduğunuz her zaman sahneye çıkmalı ve oyun sergilemelisiniz. Ne kadar çok pratik yaparsanız sizin için o kadar faydalı olur.

Hangi Mankenler Sonradan Oyuncu Oldu?

Özellikle televizyonda, dizi ve filmlerde gördüğümüz birçok oyuncu mankenlikten geçmedir. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki listede bir kaç isim yer almaktadır.

Azra Akın

Dünya güzeli seçildikten sonra mankenliğe bir süre daha devam etti. Sonrasın birçok sinema ve TV dizisinde rol aldı.

Gamze Özçelik

Miss Turkey güzeli seçildi daha sonrasında oyunculuğu başladı. Arka Sokaklar Tatlı Hayat gibi dizilerde oynadı.

Kıvanç Tatlıtuğ

Manken olarak kariyerine başladı. Best Model seçildi. Aşk-ı Memnu, Kuzey Güney, Cesur ve Güzel gibi birçok TV dizisinde oynadı.

Tuba Ünsal

Küçük yaşlardan itibaren mankenlik yaptı. Daha sonrasın birçok dizi ve sinema filminde rol aldı.

Cansu Dere

Manken olarak başladığı kariyerini iyi bir oyuncu olarak sürdürüyor.

Tolgahan Sayışman

Manken olarak kariyerine başladı. Daha sonra Elveda Rumeli isimli dizi ile oyunculuğa başladı.

Daha birçok ünlü oyuncu sıralayabiliriz. Görüldüğü üzere manken olmak oyunculuk için büyük bir avantaj getirmektedir. Ancak şunu unutmamak gerekir; yalnızca dış görüşünüze güvenerek oyunculuk mesleğinde hatta özellikle tiyatroculuk mesleğinde bir yerlere gelemezsiniz. Dış görünüşünüzün güzelliğini, oyunculuk kalitenizle de birleştirmeniz gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here