Tiyatro, bir sahne ve seyirciler önüne oyuncuların sergilenmesi amacı ile hazırlanmış gösterilerdir. Farklı bir şekilde duyguları ve olayları hareket ve konuşmalarla anlatılma olayıdır. Genel olarak temsilen eser anlamında da kullanılmaktadır.

Çoğu kişinin aklında tek soru ‘’ Bu tiyatro sadece hobi değil mi?’’ bu soru kişiden kişiye göre de değişiklik göstermektedir. Kişiler önce hobi ile başlayarak tiyatro da oyunculuk yeteneği kaygısı yaşamadan, kendini tanımak adına, farklı kimliklerdeki rollere bürünüp kendini ifade etme, tiyatro sanatını ortaya koyma, tekniklerini öğrenebilme, diksiyon ve beden dilini geliştirmek, rol – doğaçlama ve sahnelemeye yönelik çalışmalar ve süreç sonunda iyi bir oyun sergilemek adına çalışırlar.

Genel olarak atölye çalışmalarında yer verilenler ise, ses ve nefes eğitimi, diksiyon eğitimi, doğaçlama çalışmaları, tiyatro sanatı ve sahne bilgileri, rol ve sahne çalışmaları, drama tekniğiyle kişisel gelişim ve yaratıcılık, metin çalışmaları, oyun kurgusu oluşturma ve oyun sahneleme çalışmaları olarak eğitimlerini almaktadırlar.

Peki bu tiyatro bir meslek mi yoksa sadece hobi olarak mı yapılmalı? Öncelikle tiyatroya bakış açısı bile kişiden kişiye çok büyük değişiklikler verebilmektedir. Sektörel forumların da olduğu bir ortam da tiyatroyu sadece fobi alanlarında görebiliyoruz. Fakat tiyatroyu profesyonel bir şekilde yapan kişiler bu işi hobi olarak mı görüyorlar? Tabii ki de meslekleri olduğundan. Tiyatrodan geçinebilmek oldukça zordur. Oyunculukla bağlantılı veya bağlantısız ek işler yapma durumunda da kalınabiliyor.

Genel olarak düşünüldüğünde basketbol, futbol veya resim hobilerimiz olarak geçebilmektedir. Bu meslekleri profesyonel bir şekilde yapan kişilerde bulunmaktadır. Tiyatro’ya ülkemizde ilginin çok az olduğundan kaynaklı olan bu sorunu aşmanın yolu ise ‘’ Tiyatro bir hobi değildir.’’ demek yerine insanların tiyatronun son derece güzel, kişisel gelişimde katkı veren, dinlendiren bir hobi olduğunu fark etmelerini sağlamaktan geçmektedir. Sonrasında da tiyatroyu çok sayıda seven, içerisine büyük hacimli paralar dönen, ekonomiye ciddi düzeyde katkısı olan bir sektöre haline gelmesi gerektir. Bu şekilde olduğu takdir de hobi olmaktan çıkarak sevilen bir meslek haline de gelebilmektedir.

Günümüzde eskiden gelen çok büyük tiyatrocular bulunmaktadır. Bu kişiler yıllar boyunca geçimlerini de tiyatrodan sağlamış kişilerdir. Bu da demek oluyor ki eskiden beri bu işi profesyonelce yapan bir kişi mesleğini gerçekten severek yapıyor ise oldukça iyi de para kazanabilmektedir. Ama sadece ufak bir tiyatro da sergilenen oyunlar ile hobi olmaktan çıkmayarak her zaman hobiniz olarak kalabilmektedir. Çoğu kişi tiyatroyu hobi olarak görüp o şekilde devam etmek isteyebilir fakat tiyatroyu profesyonelce yapan kişilere saygı olmalıdır. Bu şekilde oldukça hem tiyatroyu seven kişiler çoğalacaktır hem de bu işi gerçekten meslek haline getirmiş olan kişiler de iyi bir para kazanabileceklerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here