Edebi eserler, hikâyeler, romanlar, kitaplar her zaman tiyatro sahnelerinin vazgeçilmezlerinden olmuşlardır. Uyarlama eserler tiyatro sahnelerinde oldukça fazla yer almaktadır. Devlet Tiyatroları’nın yeni oyunları arasında edebi eserlerden uyarlamalar bulunurken, özel tiyatrolar da programlara ünlü yazarlar ve eserleri almaktadırlar. Edebiyat dünyasından tiyatro sahnelerine geçiş yapan eserlerden seçilenler, Seyyar Sahne, en fazla edebi eser uyarlanan tiyatro olmuştur. Oğuz Atay’ın “Tehlikeli Oyunlar”ı yazıldığı dönemden günümüze halen uyarlanan tiyatrolardan biridir.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatını ele alan “Safahat – Mehmet Akif Dönüyor, Ya Siz Neredesiniz?” adlı tiyatro eserinde Ahmet Yenilmez, Akif rolünü canlandırmaktadır. Yönetmeliğini ise Hilali Hasanov’un yaptığı tek perdelik oyununda milli şairin meşhur eseri Safahat’tan esinlenilmektedir. Tek perdelik oyun kurgu içerisinde, Mehmet Akif’in ölümünden sonraki nesle bıraktığı emanetine gösterilen duyarsızlık işlenirken “Eğer Akif yaşasaydı bu halimize ne derdi?” sorusuna cevap aranmaktadır.

Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi tarafından yazılan Amak-ı Hayal romanı da tiyatroya uyarlanmış romanlar arasında yerini almıştır. Sanat yönetmenliğini yazar ve eleştirmen Hüseyin Sorgun’un ele aldığı Amak-ı Hayal Sorgun’un ilk projesi olma özelliğini de taşımaktadır. Oyunda Aynalı Baba rolünü Mürşit Ağa Bağ, Raci rolünü ise Ahmed Saka canlandırmaktadır.

Devlet Tiyatroları’nın romandan uyarlanan diğer bir oyunu ise Yeşim Gökçe’nin uyarladığı Kuyruklu Yıldız Altında İzdivaç’tır. Oyunda kendisine uygun Türk kızı olmadığını sanan İrfan Galip, yüzünü hiç görmediği Feriha Davud’a âşık olur. Evlilik teklifine aldığı yanıtsa alışılmışın dışındadır. Feriha Davud’un evlilik teklifine evet demesi içinse tek bir şartı bulunmaktadır.

Ahmet Ümit’in ünlü polisiye romanı ise Aşk Köpekliktir Ak’la Kar’a Tiyatrosunda sahnelenmiştir. Almanya’da başlayarak İstanbul’da devam eden öyküde, Alman polisi olan Stefan, âşık olduğu seri katili Türkiye’ye kadar takip etmektedir. Savaş Özdural tarafından ele alınan oyunda Fatih Gülnar, Özgür Özdural ve Füsun Kostak yer almaktadır.

Son dönemlerin en çok kendinden bahsettiren yazarlarından olan Elif Şafak’ın romanı “Baba ve Piç” ise İtalya’da tiyatroya uyarlanmıştır. Elif Şafak’ın “Baba ve Piç” kitabı Türkiye de tartışmalara yol açmıştı. Serra Yılmaz’ın da başrollerinde bulunduğu, kapalı gişe de oynanan gösterinin Floransa’daki prömiyeri büyük ilgi görmüştür.

Zülfü Livaneli’nin büyük ses getiren romanından uyarlanan Leyla’nın Evi tiyatro severler ile buluştu. Leyla’nın evi, romanları çok satanlar listesinde aşağı inmemiş, ödüller alan, 30 dile çevrilen, sinemaya ve tiyatroya uyarlanan Zülfü Livaneli, Leyla’nın Evi’nde her biri ayrı bir dünyadan gelen insanların hayatlarını bir yalıda buluşturmaktadır. Leyla’nın Evi adlı tiyatroda Boğaziçi’nde Bosnalılar Yalısı’nda doğup büyümüş olan paşa torunu Leyla Hanım’ın, yalının yeni sahibi Ömer Cevheroğlu tarafından sokağa atılması ve mahallenin çocuklarından olan gazeteci Yusuf’un Cihangir’deki bekâr evine sığınması ile etkileyici bir şekilde sunularak tiyatro severler bir kez daha sevindirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here