1546 senesinde İngiltere’de dünyaya gelen William Shakespeare 52 yıllık yaşantısında yüzyıllar boyunca yaşayacak onca eser sığdırmıştır. Sheakspeare oyunları neredeyse dünyanın tüm dillerinde binlerce kere sahnelendi. Kaleme aldığı, asla unutulmayacak eserleri sinemacıları hala etkilemektedir. Eserleri en çok basılan, en çok bir yerlere uyarlanan sanatçılardan Shakespeare’in önümüzdeki dönemlerinde gösterime girecek uyarlamalarına bir göz atmak da fayda var.

Macbeth Uyarlamaları

Eli kanlı Leydi Macbeth ile kocası Lord Macbeth’in ihtiraslarını ele alan bu güzide eserin en bilindik uyarlaması Harvey Weinstein’in satın aldığı, Justin Kruzel’in yönetiminde aynı adlı sinema filmidir. Macbeth’leri Michael Fassbender ve Marion Cotillard oynadılar. Cannes’dan gelen ilk eleştiriler de bir hayli olumlu gelmiştir. Film 2014 yılında Oscarlar ödülleri sırasında adından oldukça söz ettirdi.

ABD’de başka bir uyarlamanın hazırlandığı da haberler arasındadır. ‘’Macbeth’’ olarak sözü geçen bu projeyi Aletta Chappelle yönetecektir. Karakterlere ise bu defa siyahi oyuncular, Terrence Howard ile Sanaa Lathan oynayacaklar. Öykünün günümüze kadar taşınacağı söylenmekte.

Hamlet Uyarlamaları

Hamlet uyarlamalarının sayısı oldukça fazladır. Şubat ayında Amerika’nın kablolu kanallarının birinde “Hamlet: The Series” adında üç bölümlük dizi yayımlanmıştır. Yayınlandıktan sonra tekrardan üç bölümlük ikinci sezon onayını da almıştı. Hazırlıkları devam eden diğer dizi ise ayrıntılarına erişemediğinizden “The Tragedy of Hamlet” olarak bilinmektedir.

Sinemada ise üç uyarlama olarak karşımıza gelmektedir. Siyah beyaz çekilen ve 75 dakika süren, çekimleri biten, Alek Sabin’in yönetimi eline aldığı ABD menşeli ‘’Hamlet’’ öyküye bilim – kurgu sosunu veren, ayrıca animasyona da yer verdiği, ABD menşeli ‘’ Hamlet A.D.D.’’ ve Hindistan’da çekilerek gösterime girmiş, 64 yapımı, Richard Burton’lu ‘’Hamlet’i ele alan “Haider’’. Bu yapımların dikkat çekmeden gösterime girmesi oldukça etkilidir.

Romeo ve Juliet Uyarlamaları

Aleta Chappelle Shakespeare’in hayranıdır. Zira ‘’ Macbett’in hazırlıklarına başlamadan önce Shakespeare’in yüreği yakan Romeo and Juliet’ini siyahilerin yaşadığı Harlem’e taşımış ve “Romeo ve Juliet’ın Harlem’ini çekmiştir. Bu filmde karakterlere ise isimsiz – ünlü olmayan kişiler yer almıştır. Harlem deyince anlaşılacağı üzere de öykü günümüze taşınmıştır. Romeo ve Juliet’in aksiyona dönüştürüldüğü, işin romantizminden daha çok aksiyon boyutuna odaklandığı belirtilmektedir. Filmi Shanghai Film Festivali’nden 2008’de ödül alan Maris Martinsons yönetiyor.

Günümüze uyarlanan diğer öykü ise Shakespeare’in memleketinden gelmektedir :“Star Crossed Lovers’’. Filmi Francesco Nuzzi yazıp yönetmiştir. Orlando Bloom ve Condola Rashad’lı bir versiyonunun da gösterime girdiğini ama gündemde yer alamadan kalktığını belirtmeliyiz. Bloom da Romeo’ya hayat verdi ise artık bu eseri uyarlamayı da bırakmak gerekmektedir.

Kral Lear Uyarlamaları

Alexander Barnett oldukça zorlu bir görev altına girmiştir. Kral Lear’ın sinema uyarlamasını hem yazıp hem de yönetmiştir. Uyarlamanın 240 dakika olduğunu da belirtmemizde fayda var. Diğer Lear uyarlaması ise Kanada’dan gelmektedir. Antoni Cimolino yönetmiştir. Cimolino’nun ‘93’te bir TV kanalı için çekilen “Romeo and Juliet’te Romeo’ya” hayat verdiğini de hatırlatalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here