Oyunlar sergilemek istiyor iseniz kendi tiyatronuzu da açabilirsiniz. Tiyatro salonu sahibi olduğunuz bölgedeki izleyicilerin neler izlemek isteyeceğini düşünmek zorundasınızdır. Tiyatroyu açarak kendi işlerini kurmak isteyenler bu sektörü çok iyi analiz etmelidirler. Tiyatro salonunuz faaliyete girdiğinde bu işin hem sanatsal yönüne hem de işletme yönüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Her iş kurma sürecinde olduğu gibi tiyatro salonu açarken de işinizin başarısı da hayati önem taşıyan noktalar bulunmaktadır. Özel tiyatro işletmenin zorlukları da bir hayli fazladır. Özel tiyatro açarken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için araştırarak bir araya getirdik.

Özel Tiyatro Salonu Nasıl Açılır?

 1. Özel tiyatro salonunuz için hedef tanımlarınızı geliştirin.

Tiyatronuzu bölgedeki diğer tiyatrolardan farklılaştıracak özelliklerini düşünün. Bu özellikleri hedef tanımlarınızı dahil etmelisiniz. Ne tür başarılara imza atmak istediğinize karar vermelisiniz. Yerel yazarların oyunlarını oynayabilir, klasik Amerikan oyunlarını sahneye çıkarabilir ya da Avrupa ve diğer ulusların yazarlarının oyunlarını oynayabilirsiniz.

 1. Tiyatronuz için dikkat çekici bir isim bulun.

Tiyatronuzun hedef tanımlarına uygun güzel bir isim seçin. Çevrenizde bulunan diğer tiyatroların isimlerine benzer bir isim olmamalıdır.

 1. Tiyatronuzu nasıl yönetileceğine karar verin.

Bazı firmalar ortak olarak çalışır. Diğer firmalar da bir kişinin sorumluğundandır ki o kişi de tiyatronun sanat yönetimi olarak bilinmektedir. Tiyatro sahibi olduğunuz da işletme amaçlarınıza uygun bir yönetim bulmanız gerekmektedir.

 1. Özel tiyatro açabilmek için gerekli olan belgelerinizi de tamamlayın. Bağlı olduğunuz belediyenin internet sayfasından başvuru formlarına ulaşın. Yer seçimi ve tesis kurabilmek için ayrıca ruhsat için gerekli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığının Özel Tiyatrolara Devlet Desteği Yönetmeliğine bir göz atın.

 1. Tiyatro salonunuz için banka hesabı açın.
 • Tiyatro salonunuz için bütçe planı oluşturun.
 • Giderlerinizin ve aynı zaman da olası gelirlerin listesini hazırlayın.
 • Tiyatronuzu açtıktan sonra bakım ve onarım masrafları olacaktır. Ayrıca tiyatronuzun temiz ve iyi durumda olması içinde para ayırmanız gerekmektedir.
 • Bazı tiyatroların ses ve ışık sistemleri, takımlar ve sahne eşyaları da alması gerekmektedir. Yayınlanmış bir oyun sergileyecek iseniz yayıncıya telif ücreti de ödemeniz gerekmektedir.
 1. Tiyatro salonunuz için para toplayınız.
 • İşletme amaçlarına uyuyor ise diğer insanlardan para isteyin. Başarılı olmasını isteyecek arkadaşlarınız ya da aile bireyleriniz de size para yardımında bulunabilmektedir.
 • Bilet fiyatlarınızı iyi belirleyin. Belirlediğiniz fiyatların giderlerinizi karşıladığından da emin olun.
 • Bağış ve yardımcılar için başvurular da bulunun. Devlet kurumları ve özel yatırımcılar tiyatro salonuna bağış ya da yardım da bulunabilirler.
 1. Tiyatro salonunuza çalışan kişiler alın. Hedef tanımınıza uygun ve sizinle benzer işletme amaçlarına sahip kişileri bulmaya çalışmalısınız.
 • Geçmişte birlikte çalıştığınız birini işe almanız oldukça iyi bir seçenektir. Çalışma ahlakını ve deneyimlerini de iyi bilirsiniz.
 • Daha önceden tanıdığınız yeterli sayıda insan bulamadı iseniz aktörler, tasarımcılar ve diğer tiyatro çalışanlarını bulabilmek için görüşmeler yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here