Tiyatro yapmak için eğitim şart değil. Öncelikle bunu büyük bir ortaya koyalım. Alaylı olmak, iyi bir ustanın yanında yetişmek ve kendinizi bu ustalarla geliştirmek de sizin için çok güçlü bir çalışma ortamı sunabilir.

Lakin bazı konularda normları yakalamak ve tekniklere hâkim olmak gerekebilir. İşte bunu yapmanız için de, eğitim almak lazım. Ama bu demek değildir ki eğitim almadan tiyatro olmaz. Olur efendim. Hem de iyi olur çalışırsanız.

Kendinizi kendi yapınıza ve zihin derinliğinize göre eğitirsiniz. Bu da sizi özgür kılar. Hiçbir yere bağlamaz. Alaylı oyunculuk dediğimiz şey çıkar ortaya. Profesyonel eğitim almak isterseniz, işler biraz daha farklılaşır sadece. Ama onun dışında profesyonel hayatta çoğu kimse eğitime bakmıyor zaten. Kendinizi kanıtlamanız önemli.

Alaylı oyunculara örnek vermek gerekirse, Rasim Öztekin en büyük örneklerimizden olacaktır. Kendisi çok iyi bir sinema oyuncusu ve çok iyi bir tiyatro oyuncusudur. Tiyatroyu da sinemayı da hakkıyla yerine getirir.

Erdem Şenocak bir diğer iyi bir oyuncudur mesela. Keyifli bir sahne insanıdır ve enerjisi yüksektir. Bu yüzden çok severiz. Oldukça hayran oluruz çıkardığı oyunlara. Sizler de takip edebilirsiniz kendisini.

Tiyatrocu olmak için eğitim şart değil. Ama çok iyi bir tiyatrocu olmak isterseniz kesinlikle eğitim şart. Çünkü anlamanız, analiz etmeniz, kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Eğitimin her zaman devam ettiğini bilmeniz ve bu kapsamda bir çalışma üretmeniz gerekiyor. Tabiri caizse savaş vermeniz gerekiyor. Bu da işin en zorlu yanı.

Bir tiyatrocuya gidip, bu işi yapmak istediğinizi söylerseniz ve yardım rica ederseniz, büyük ihtimalle bu işi yapmamanızı tavsiye edecektir. Yani tamamen bu yüzden. Zorluğu yüzünden. Yoksa kendiniz çabalayıp bir şeyler başarırsanız zaten kanıtlamış olursunuz kendinizi. Bu yüzden alaylı ya da eğitimli fark etmez, iyi bir oyuncu olmak önemlidir.

Sahne er meydanıdır. Kimin nereyi okuduğuna bakmaz, kimin nasıl oynadığına bakar. Bu yüzden tiyatroculuk için eğitim şart mı sorusuna net olarak bu tarz bir cevap verebiliriz. Tiyatro yapmak için eğitime tabii ki de ihtiyaç yok. Ama iyi bir oyuncu olmak, iyi bir karakter oyuncusu olmak ve daha pek çok iyi olan şeyi ortaya çıkarmak için, işin nasıl işlediğini, nasıl ilerlediğini bilmek gerekiyor. Bunu da ancak kaliteli bir eğitim ile yapabiliyoruz.

Şayet tiyatro ile ilgili ilginiz varsa ya da kendinizi bu aşamada ilerlemeye uygun görüyorsanız, durmayın ve çalışmaya devam edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here