Sinema biletinin 15 – 20 TL arasında olduğu günümüzde özel tiyatroların oyunlarının biletlerinin 30-100 TL arasında değişiyor olması tiyatro heveslileri de başta olmak üzere pek çok kesimde özel tiyatroların biletlerinin aşırı pahalı olduğu eleştirilerinin yapılmasına yol açıyor.

Yüksek bilet ücretlerinin tiyatroya ilginin azalmasına yol açtığı iddiaları da ara ara dile getiriliyor.

Hatta bu eleştiriler bir adım daha öteye taşınarak Devlet Tiyatroları’nda sergilenen oyunların biletlerinin 6 -10 TL arasında iken özel tiyatroların bu kadar pahalı olmasının tiyatronun misyonu ile bağdaşmadığı da dile getiriliyor.

Tiyatro bir anlamda halkı halka anlatma sanatı olarak tanımlanırken, halkın büyük çoğunun ödemekte zorlanacağı bilet fiyatlarının talep edilmesi bir tezat olarak algılanmakta maalesef.

Bir yandan ülkemizde tiyatroya rağbet yok diye yakınılırken bir yandan özel bir tiyatronun sergilediği oyunu seyretmek için talep ettiği bilet ücretinin en ucuz 30 TL olması da bir tezat unsuru gibi görünmekte.

Bu eleştirilerin aslında ne kadar sert ve haksız olduğunu anlamak için ilk önce Devlet Tiyatrolarının arkasında “devlet”in olduğu gerçeğini hatırlamamızda fayda var. Üreticisi, dağıtıcısı ya da finansörü devlet olan hiçbir ürün veya hizmetin fiyatını, bunların özel sektör rakipleri ile kıyaslanması doğru olmaz.

Bir yanda devletin kendilerine ödedikleri maaş ile oyunculuk yapan tiyatrocularımız, bir yanda ise tüm maliyetler çıktıktan sonra geri kalanı ile bir yandan yatırım yapmak zorunda olan, bir yandan da kendilerini geçindirmek zorunda olan özel tiyatrocuları aynı kefeye koyamayız.

Oyuncu giderlerinin yanında, salon kirası, kostümler, depo, ısınma-soğutma giderleri, ışıklandırma giderleri gibi ilk akla gelen tüm giderlerin finansörünün tiyatro seyircisi olması gereken özel tiyatroların bilet fiyatları değerlendirilirken biraz daha insaflı olmak gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here